Jak koupit firmu?

Jak koupit firmu?

V Česku máte aktuálně dvě možnosti, jak začít podnikat s vlastní firmou - buď si nějakou sami založíte, anebo si ji koupíte. Samozřejmě to je hodně zjednodušeně řečeno. Žádný z těchto procesů totiž není banální a je potřeba jistých vědomostí, abyste je zvládli bez problémů. V tomto článku se blíže podíváme na možnost zakoupení firmy. Jak taková koupě probíhá? S čím vším je potřeba počítat? A kde vlastně zjistíte, že je daná firma na prodej?

Koupě připravené firmy na míru

V prvé řadě začneme tím jednodušším, a to ready-made společnostmi. To jsou firmy, které jsou vytvořené vyloženě za účelem jejich následného prodeje. Jejich zakladatelé nepočítají, že by někdy pod jejich jménem podnikali. Pouze je založí proto, aby je mohli obratem prodat.

Obchod s ready-made společnostmi jen kvete a dokonce existují specializované firmy, které se jejich výrobou a následným prodejem zabývají. Koupit si můžete akciovou společnost, společnost s ručením omezeným, komanditní společnost nebo veřejnou obchodní společnost.

Jak probíhá koupě ready-made společnosti?

A jak taková koupě probíhá? Je to jednoduché, koupě firmy v mnohém připomíná třeba nákup na nějakém e-shopu. Nejprve si vyhledáte firmu, která se výrobou a prodejem ready-made společností zabývá.

Oslovíte ji se svým požadavkem a vyhodnotíte nabídku, kterou vám daná společnost poskytne. Buď si vyberete z nabídky již hotových firem, anebo si necháte nějakou společnost vytvořit přímo na míru.

Kolik stojí koupě ready-made společnosti?

Takové společnosti stojí od pár tisíců korun až po milióny korun. Nejlevnější jsou společnosti s ručením omezeným, naopak nejdražší jsou akciové společnosti. Ceny se pohybují zhruba od 14 000 Kč. Pořídit si společnost tedy může prakticky každý.

Koupě existující firmy s minulostí

Pokud vám taková koupě či podoba ready-made společnosti nevyhovuje, můžete se samozřejmě poohlédnout po nějaké existující, fungující firmě. Každý den se uzavřou stovky takových obchodů. Prodávají se fungující i upadající firmy, celé společnosti nebo jen podíly ve firmě, začínající nebo desítky let existující firmy. Záleží pouze na štěstí, na co zrovna narazíte.

Informace o prodeji firem - kde je najít?

Kde najdete informaci, že je daná firma na prodej? Existují specializované webové stránky, kde se některé tyto nabídky objeví. Ovšem nejsou zde samozřejmě všechny. Prodej firem si představte podobně jako prodej nemovitostí. Některé nabídky se dostanou na trh s realitami, některé se však prodají prakticky okamžitě vybranému zájemci. A stejně tak je to i s firmami.

Často proběhne prodej společnosti jen na základě poptávky nějakého investora. A vy můžete udělat úplně to samé - vyhlédnout si firmu, která je vám sympatická, líbí se vám a chtěli byste ji vlastnit, oslovit jejího majitele a nabídnout mu nějakou slušnou sumu. Může se sice stát, že danou firmu nebude chtít její majitel za nic na světě prodat, ovšem nikdy nevíte a třeba zrovna narazíte na společnost, jejíž prodej visí ve vzduchu třeba už několik let.

Kolik stojí koupě již existující firmy?

V takovém případě si samozřejmě připravte mnohem větší obnos peněz než u ready-made společnosti. Existující a fungující firmy jsou totiž mnohem hodnotnější než nově založená nefungující společnost. Nikde samozřejmě nenajdete přesný údaj, jakou hodnotu daná firma má, ale ceny se v tomto ohledu pohybují běžně kolem miliónů až stovek miliónů korun. U velkých korporací nejsou výjimkou ani miliardy korun.

Jak koupě firmy probíhá?

Ať už si koupíte ready-made společnost, nebo se poohlédnete po již existující a fungující firmě, nemine vás několik úkonů. V prvé řadě je to samozřejmě zaplacení smluvené částky. Následně musí dojít k přepisu společnosti na vás. Tento přepis probíhá nejen v podobě smlouvy o koupi dané společnosti, ale také v podobě přepisu majetku na katastru nemovitostí, v podobě valné hromady, která změní jednatele společnosti na vás, a v neposlední řadě také ve změně údajů v obchodním rejstříku.

Koupě firmy sice není tak komplikovaná, jako kdybyste si ji zakládali od píky sami, ale i tak vyžaduje řadu určitých kroků, kterým se nevyhnete.

VYŽÁDEJTE SI NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Zkuste nám popsat vaši představu - vytvoříme Vám nabídku na míru.

Články a tipy

rady a návody pro ověřování, zakládání a provoz firem

Zobrazit všechny
Ověřovač.cz

OVĚŘOVAČ.CZ s.r.o. vám nabízí zajištění sídla společnosti, opatření trvalého pobytu, založení firmy na míru či prodej READY-MADE společnosti


E-mail:info@overovac.cz

Kontaktujte nás
Partneři
SEO optimalizace