Podnikání ve vlastních prostorách

Podnikání ve vlastních prostorách: Výhody a nevýhody

Vést firmu či podnikat můžete prakticky kdekoliv v České republice. Ať už jsou to pronajaté kanceláře, výrobní haly, coworkingy nebo třeba provozovny. Záleží pouze na vás, kde se vám nejlépe pracuje, kde je pro vás práce nejpříjemnější, kde se můžete dostatečně soustředit a kde máte na práci klid. Samozřejmě se může jednat i o vaše vlastní prostory. Jaké výhody a nevýhody to s sebou přináší?

Ekonomická úspora

Začneme výhodami, a to nejprve těmi finančními. Jelikož je objekt pro podnikání jen váš, nemusíte nikomu platit drahé nájemné. Jen pro srovnání - pronájem kancelářských prostor v centru města vás může vyjít i na desítky tisíc měsíčně, ovšem správa vlastních prostor vás bude stát pouze provozní náklady. Ušetříte tedy každý měsíc desítky tisíc korun za pravidelné užívání těchto prostor.

Nikam se nestěhujete

Z vlastních kanceláří se navíc nemusíte stěhovat. U pronájmu máte totiž podepsanou nájemní smlouvu třeba jen na rok. Kdežto vaše vlastní prostory vám zůstávají napořád. Nemusíte se tedy strachovat, že byste se museli do roka sbalit a přesunout o dům dál.

Investice do budoucna

Vlastní kanceláře, podnikatelské budovy, provozovny či výrobny jsou skvělou investicí do budoucna. Ať už se vašemu podnikání bude dařit či nikoliv, vždy máte jistotu, že jsou vaše vlastní podnikatelské prostory uchovatelem hodnoty.

Odpisy z daní

Vlastní podnikatelské nemovitosti si také můžete nechat odepsat z daní. Daňové odpisy vám zvládne udělat každá zkušená účetní a ušetřit tak můžete i tisíce korun na daních.

Větší údržba a péče o vlastní prostory

Ovšem obrovskou nevýhodou je větší péče, kterou dané nemovitosti budete muset věnovat. O pronajaté prostory se musí starat jejich majitel, kdežto u vlastní nemovitosti je všechna tato starost na vás. Ač tedy ušetříte na měsíčním nájmu, musíte si stejně odložit na rekonstrukci, zateplení, vybavení, apod.

Vysoké počáteční investice

Další nevýhodou jsou vysoké počáteční investice. Za pronajaté prostory zaplatíte pouze nájemné na několik měsíců dopředu a máte vystaráno. Ovšem za vlastní nemovitost musíte hned na začátku zaplatit částku v řádech milionů korun. A čím větší je daná nemovitost a čím lukrativnější je místo, na kterém stojí, tím vyšší tato investice bude.

Sečteno, podtrženo

Vše si tedy shrneme. Vlastnit podnikatelské prostory je rozhodně dobrou volbou. Pokud na to máte peníze a plánuje velké rozšíření podnikání, nic vám nestojí v cestě. Rozhodně to nejsou vyhozené peníze a vaše investice se vám jednou vrátí.

Jestliže ale teprve v podnikání začínáte, vůbec nevíte, zda se vám bude dařit a zda do měsíce neskončíte, raději začněte trochu střídma a vyzkoušejte prvotní provoz v pronajatých prostorách. Ač za ně měsíčně zaplatíte více, než za vlastní prostory, nevydáte se hned ze začátku z peněz. Navíc kdykoliv si vlastní nemovitost k podnikání můžete pořídit.

VYŽÁDEJTE SI NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Zkuste nám popsat vaši představu - vytvoříme Vám nabídku na míru.

Články a tipy

rady a návody pro ověřování, zakládání a provoz firem

Zobrazit všechny
Ověřovač.cz

OVĚŘOVAČ.CZ s.r.o. vám nabízí zajištění sídla společnosti, opatření trvalého pobytu, založení firmy na míru či prodej READY-MADE společnosti


E-mail:info@overovac.cz

Kontaktujte nás
Partneři
SEO optimalizace