Provozovna

Provozovna: Jaké náležitosti musí splňovat?

Začínáte podnikat? Zakládáte si živnost nebo firmu? A nyní uvažujete, kde vlastně budete pracovat? Pak vás určitě neminou úvahy o provozovně. Ta je tradiční součástí podnikatelského života. O co se jedná? Jakou definici má toto místo? Na co nesmíte při jejím zakládání zapomenout? A kdy je provozovna naprostou nutností? Pokud vás odpovědi na tyto otázky zajímají, pak pokračujte ve čtení.

Co je provozovna?

Ať už začínáte podnikat jako živnostník, nebo zakládáte firmu, základem bude místo, kde budete pracovat. Odkud budete vyřizovat telefony, psát e-maily, vystavovat faktury a zkrátka vykonávat svou podnikatelskou činnost. Tím místem může být v České republice buď místo vašeho trvalého bydliště, vaše přechodné bydliště, nebo právě provozovna.

Provozovna je místo, kde je provozována vaše podnikatelská činnost. A to ať už vámi samotnými, jako podnikateli, nebo vaší firmou. A co všechno si pod tímto pojmem můžete představit? Stánek, pojízdnou prodejnu, automat, tedy zařízení sloužící k prodeji zboží, obchod, kadeřnictví, kosmetický salon, nehtové studio, masážní salon, atp. Vidíte, že míst to může být skutečně obrovské množství.

Navíc svou živnost můžete klidně provozovat ve více provozovnách nebo naopak můžete více živností provozovat v jedné provozovně. To je čistě na vás. A stejně tak to platí i u firem. Pokud podnikáte z domu, bude sídlem společnosti a zároveň i provozovnou místo vašeho trvalého bydliště.

Na co nesmíte při zakládání provozovny zapomenout?

Pokud si chcete založit provozovnu, abyste mohli vykonávat svou podnikatelskou činnost, například kosmetický salón, musíte splňovat řadu legislativních podmínek. Pokud pomineme nutnost dostatečně zajistit provozovnu potřebnými stroji a vybavením a zároveň ji zajistit po hygienické stránce, bude nutné oznámit zahájení a ukončení provozování živnosti v provozovně živnostenskému úřadu.

V oznámení uvedete:

Zároveň musí být provozovna zvenku trvale a viditelně označená, aby bylo jasné, o jakou provozovnu se jedná.

Kdy je provozovna nutností?

Je zřejmé, že u některých oborů je provozovna zbytečná. Například pokud jste programátor, vývojář, IT specialista, copywriter, markeťák, spisovatel, digitální nomád a spoustu dalších profesí, pak jednoznačně provozovnu nebudete potřebovat. Vaší provozovnou bude místo trvalého bydliště.

Ovšem u některých oborů bude provozovna naprostou nutností. Například v případě, že jste kosmetička, kadeřnice, kuchař, číšník, prodavač, apod. Pak je jasné, že tuto práci nemůžete vykonávat z domu a že tedy budete potřebovat provozovnu.

Diskutabilní je potom situace, kdy neprovozujete podnikatelskou činnost na jednom místě, ale neustále cestujete za klienty a místo provozu vaší živnosti je tak pokaždé jiné. V takovém případě zákon říká, že nemusíte mít specifické místo provozovny, ale že vaší provozovnou bude místo trvalého bydliště.

VYŽÁDEJTE SI NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Zkuste nám popsat vaši představu - vytvoříme Vám nabídku na míru.

Články a tipy

rady a návody pro ověřování, zakládání a provoz firem

Zobrazit všechny
Ověřovač.cz

OVĚŘOVAČ.CZ s.r.o. vám nabízí zajištění sídla společnosti, opatření trvalého pobytu, založení firmy na míru či prodej READY-MADE společnosti


E-mail:info@overovac.cz

Kontaktujte nás
Partneři
SEO optimalizace