Sídlo firmy: Kde všude se uvádí?

Sídlo firmy: Kde všude se uvádí?

O sídle obchodních společností toho bylo řečeno již mnoho. V rychlosti tedy jen zopakujeme, že se jedná o místo, kde buď budete pracovat, kde se budou nacházet vaše kanceláře, kde máte pronajaté prostory, kde budete přebírat pouze poštu, anebo kde budou stát vaše výrobní jednotky. Tak či tak je to místo dané zákonem, které budete muset uvádět do řady smluv, dokumentů nebo třeba i do obchodního rejstříku. Kam všude tedy budete muset uvést sídlo firmy? Na to si odpovíme právě zde.

Sídlo firmy v zakladatelské listině

Jako úplně prvním dokumentem, kde se objeví vaše sídlo firmy, jsou společenské smlouvy, zakladatelské smlouvy či zakladatelské listiny. Těmito dokumenty se zakládají obchodní společnosti. Mají formu notářského zápisu a již v hlavičce těchto dokumentů se nachází informace o sídle firmy.

Sídlo firmy v obchodním rejstříku

Jakmile je firma založená, je nutné ji nechat zapsat do obchodního rejstříku (OR). Díky tomu začne oficiálně existovat a můžete s ní začít podnikat. V návrhu na zápis do OR taktéž samozřejmě figuruje sídlo společnosti. To je zde uvedeno na čestném místě hned na začátku společně s dalšími informacemi o firmě.

Sídlo firmy ve smlouvách

Jakmile je firma založená a oficiálně existuje, můžete s ní začít podnikat. To znamená, že budete uzavírat i nejrůznější smlouvy. I v nich bude nutné uvádět sídlo společnosti. Jedná se například o smlouvy o pronájmu, kupní smlouvy, smlouvy o spolupráci, dohody, pracovní smlouvy, smlouvy o provedení prací, smlouvy o mlčenlivosti a spousta dalších smluv.

Sídlo firmy na daňových dokladech

Prodáváte nějaké výrobky? Pak i u daňových dokladů či na fakturách bude nutné uvádět sídlo firmy, kde uskutečňujete zdanitelné plnění. Sídlo firmy je často nejen fakturační, ale také korespondenční adresou. Pokud ovšem provozujete e-shop, mohou se tyto dvě adresy od sebe lišit.

Sídlo firmy v daňovém přiznání

Každoročně vás jako podnikatele či majitele firmy nemine ani „oblíbené” daňové přiznání. I zde bude nutné uvádět sídlo firmy. Pokud jste navíc plátce DPH, pak si tuto „radost” zopakujete každý měsíc či čtvrt roku při kontrolním hlášení. I v něm nesmí informace o sídle společnosti chybět.

Sídlo firmy a běžný život ve společnosti

V neposlední řadě bude nutné uvádět sídlo společnosti i do nejrůznějších dokumentů, které souvisí s každodenním životem ve společnosti. Sídlo společnosti budete muset uvést například ve chvíli, když budete chtít svolat valnou hromadu. Dále na sídlo společnosti nezapomeňte v zápisu z valné hromady. Akciové společnosti zase budou uvádět sídlo společnosti ve chvíli, kdy budou chtít upsat akcie na základě veřejné zakázky. Tady všude bude nutné uvést sídlo společnosti.

Vidíte tedy, že sídlo firmy je velice podstatnou informací a položkou. Prakticky v každém okamžiku firemního života jej budete muset uvádět.

VYŽÁDEJTE SI NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Zkuste nám popsat vaši představu - vytvoříme Vám nabídku na míru.

Články a tipy

rady a návody pro ověřování, zakládání a provoz firem

Zobrazit všechny
Ověřovač.cz

OVĚŘOVAČ.CZ s.r.o. vám nabízí zajištění sídla společnosti, opatření trvalého pobytu, založení firmy na míru či prodej READY-MADE společnosti


E-mail:info@overovac.cz

Kontaktujte nás
Partneři
SEO optimalizace