Sídlo společnosti v zákonech

Sídlo společnosti v zákonech: Vše, co potřebujete vědět

Aby mohla být vaše firma zapsána do obchodního rejstříku, musí mít své sídlo. Je to místo, kde buď budete pracovat, kde se budou nacházet vaše kanceláře, kde máte pronajaté prostory, anebo kde budou stát vaše výrobní jednotky. Tak či tak, je to místo, o kterém najdete také spoustu informací v zákonech, a ty si právě teď probereme. Česká legislativa je totiž v tomto ohledu naprosto klíčová a může vám prozradit řadu detailů a zodpovědět spoustu otázek.

Sídlo firmy vs. česká legislativa

Zmínku o sídle firmy najdete jak v občanském zákoníku, tedy ve sbírce zákonů č. 89/2012 Sb., tak i v zákoně č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech. Podíváme se tedy nejprve na zmínky v občanském zákoníku.

Definice sídla firmy v občanském zákoníku

Zde najdete problematiku sídla společnosti v paragrafech 136 až 143. Pokud si tyto paragrafy pročtete, zjistíte, že při ustavení právnické osoby se určí její sídlo. To, jak už jsme napsali v úvodu, je naprostý základ.

Toto sídlo může být kdekoliv, dokonce nově i v bytě. Novinkou je také možnost získat informaci, kde se nachází skutečné sídlo právnické osoby. Doteď totiž mohly firmy mít uvedené například virtuální kanceláře či sídlo firmy, kde se ale příliš nezdržovali. Nyní je tedy možné vyžádat si pravé sídlo firmy, kde dané firmy skutečně operují, kde se nachází její statutární orgány, nebo kde můžete najít jejího majitele.

Přemístění firmy ze zahraničí do ČR

Dále najdete v občanském zákoníku informaci o tom, že právnická osoba, která má sídlo v zahraničí, může přemístit sídlo své firmy na území České republiky. Pokud se k tomuto kroku odhodláte, přiložíte k návrhu na zápis do obchodního rejstříku rozhodnutí o tom, jakou právní formu společnosti jste si zvolili a zároveň také zakladatelské smlouvy.

Po přemístění sídla společnosti do ČR se všechny vnitřní poměry firmy řídí již pouze českým právním řádem. Tím se řídí dokonce i ručení všech členů společnosti za dluhy právnické osoby.

Přemístění firmy z ČR do zahraničí

Naopak můžete přemístit sídlo firmy také z ČR do zahraničí. Stačí dát vědět 3 měsíce předem rejstříkovému soudu, který tuto změnu zaznamená do obchodního rejstříku. Tyto tři měsíce jsou důležité, abyste ještě stihli vyrovnat všechny dluhy a poptávky, které tady máte.

Pokud některý z vašich kolegů, který je členem statutárních orgánů firmy, s přesunem nesouhlasí, může ukončit své členství v právnické osobě s účinkem ke dni přemístění sídla.

Definice sídla firmy v obchodním zákoníku

Co se týče sídla popsaného v zákoně č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, nenajdete zde tak konkrétní a přesné definice, jako v občanském zákoníku.

Díky obchodním zákoníku zjistíte, kdy a v jakých situacích musíte uvést sídlo společnosti. Například ve chvíli, kdy chcete svolat valnou hromadu, nebo do zápisu z valné hromady. Tady všude bude nutné uvést sídlo společnosti.

Jedná se tedy spíše o praktický návod, jak správně řídit firmu. Pokud si s těmito úkony nejste jistí, doporučujeme pročtení zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, kde se dozvíte spoustu praktických informací.

VYŽÁDEJTE SI NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Zkuste nám popsat vaši představu - vytvoříme Vám nabídku na míru.

Články a tipy

rady a návody pro ověřování, zakládání a provoz firem

Zobrazit všechny
Ověřovač.cz

OVĚŘOVAČ.CZ s.r.o. vám nabízí zajištění sídla společnosti, opatření trvalého pobytu, založení firmy na míru či prodej READY-MADE společnosti


E-mail:info@overovac.cz

Kontaktujte nás
Partneři
SEO optimalizace