Změna sídla společnosti

Změna sídla společnosti: Jak na to?

Sídlo společnosti je jedním z nejdůležitějších míst, kolem kterého se točí celé vaše podnikání. Budete jej muset uvést prakticky do všech smluv, dokumentů, nebo třeba i do obchodního rejstříku. Sídlo firmy je zkrátka srdcem každé obchodní společnosti. Jak to ovšem udělat, pokud chcete sídlo firmy změnit? Na co byste si měli dát pozor? Čeho byste se měli vyvarovat?

Změnu sídla musíte nahlásit

Můžete se přestěhovat do lepších prostor, můžete firmu přemístit do zahraničí, můžete zamířit do větších kanceláří. Tak či tak budete muset tuto změnu promítnout jak do obchodního rejstříku, na živnostenském a finančním úřadě, ve zdravotní pojišťovně, na úřadu sociálního zabezpečení, tak i do zakladatelských listin. Tady všude musí být změna promítnuta. A v budoucnu samozřejmě také ve smlouvách, které začnete vystavovat s novým sídlem společnosti.

Jak na to?

Jak tedy postupovat při změně sídla společnosti? Nejprve svoláte valnou hromadu za přítomnosti notáře. Společně formou notářského zápisu změníte zakladatelské listiny. V nich uvedete nové sídlo společnosti. Můžete zde zapsat pouze obec, ve které bude mít vaše firma nově sídlo.

Zápis do obchodního rejstříku

To už ovšem nestačí v případě obchodního rejstříku. Do něj bude nutné uvést kompletní adresu nového sídla společnosti. Změnu sídla společnosti promítnete do obchodního rejstříku podáním návrhu na zápis této změny. Návrh se podává, stejně jako klasický zápis do obchodního rejstříku, příslušnému rejstříkovému soudu. K návrhu je potřeba doložit výpis z katastru nemovitostí. Změna sídla společnosti v obchodním rejstříku vás vyjde na 2 000 Kč.

Změna sídla společnosti na zbylých úřadech

V neposlední řadě je nutné tuto změnu nahlásit také na živnostenském a finančním úřadě, ve zdravotní pojišťovně a na úřadu sociálního zabezpečení.

Na živnostenském úřadě musíte tuto změnu nahlásit maximálně do 15 dnů od provedení změny. Je třeba vyplnit změnový list s novou adresou sídla společnosti.

Stejně tak máte 15 dnů na promítnutí této změny na finančním úřadě. Změnu doložíte usnesením z obchodního rejstříku nebo novým živnostenským oprávněním. Ideální je tedy nejprve zamířit k rejstříkovému soudu, pak na živnostenský úřad a až pak na finanční úřad.

V neposlední řadě máte pouhých 8 dní od změny sídla společnosti na nahlášení změny na příslušných úřadech správy sociálního zabezpečení a jednotlivých zdravotních pojišťovnách všech zaměstnanců ve firmě. Nahlášení změny sídla společnosti tedy rozhodně neodkládejte. Raději si celý proces dopředu naplánujte, aby nedošlo k nějakým komplikacím.

VYŽÁDEJTE SI NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Zkuste nám popsat vaši představu - vytvoříme Vám nabídku na míru.

Články a tipy

rady a návody pro ověřování, zakládání a provoz firem

Zobrazit všechny
Ověřovač.cz

OVĚŘOVAČ.CZ s.r.o. vám nabízí zajištění sídla společnosti, opatření trvalého pobytu, založení firmy na míru či prodej READY-MADE společnosti


E-mail:info@overovac.cz

Kontaktujte nás
Partneři
SEO optimalizace